Atrakcje
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jaskinie w Polsce i na Słowacji

 

Jaskinia Bielańska (Słowasja)

 

Położenie :Tatrzańska Kotlina

 

Geomorfologiczna jednostka:            Tatry Bielskie

 

Długość:         3641 m

 

Głębokość (różnica wysokości – pionowe rozpięcie):          160 m

 

Jaskinia Bielańska otwarta między 9:00 - 16:00.

Regularne wejścia są o 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00.

 

Jaskinia Bielańska (Belianska jaskyňa) jest jedną z najczęściej odwiedzanych udostępnionych jaskiń na Słowacji. Oprócz dziwacznych form skalnych jest znana dzięki bogactwu występowania kalcytowej sintrowej ornamentyki. Pomimo faktu, że zainteresowanie atrakcjami przyrodniczymi jaskini trwa od ponad 125 lat, okoliczności jej powstawania nie są do dziś w pełni wyjaśnione.

 

Dojazd 25km od naszego domu

 

Wstęp 7 EURO, ulgowy 3,5 EURO

 

 

 

Demianowska Jaskinia Wolności (Słowacja)

 

Pożenie administracyjne:       Dolina Demianowska

 

Powiat:           Liptowski Mikulasz

 

Geomorfologiczna jednostka:            Tatry Niskie

 

Długość:         8126 m

 

Głębokość (różnica wysokości – pionowe rozpięcie):          120 m

 

Demianowska Jaskinia Wolności otwarta między 9:00 - 16:00.

Regularne wejścia są o 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00.

 

Słowacki narodowy zabytek przyrody Jaskinie Demianowskie, leżące po północnej stronie Tatr Niskich, jest najdłuższym systemem jaskiń na Słowacji. Jedną z głównych jaskiń tego systemu jest Demianowska Jaskinia Wolności, która wiele lat przyciąga wzrok zwiedzających bogatą sintrową ornamentyką w różnych farbach,  tajemniczym podziemnym tokiem Demianowki i oczarującymi jeziorkami. Jest najczęściej odwiedzaną udostępnioną jaskinią na Słowacji.

 

Wstęp 7 EURO, ulgowy 3,5 EURO

 

Demianowska Jaskinia Lodowa (Słowacja)

 

Pożenie administracyjne:       Dolina Demianowska

 

Powiat:           Liptowski Mikulasz

 

Geomorfologiczna jednostka:            Tatry Niskie

 

Długość:         1975m

 

Głębokość (różnica wysokości – pionowe rozpięcie):          57 m

 

Demianowska Jaskinia Lodowa otwarta między 9:00 - 16:00.

Regularne wejścia są o 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00

 

Demianowska Jaskinia Lodowa stanowi północną część Jaskiń Demianowskich, które są znane   w skali światowej. Zwraca uwagę trwałym nagromadzeniem lodu, ogromnymi podziemnymi pomieszczeniami, niespotykaną fauną jaskiniową, a także bogatą historią.

 

Wstęp 7 EURO, ulgowy 3,5 EURO

 
Jaskinia Mroźna (Polska)
 Jaskinia we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej w Tatrach, w masywie Organów, 120 m ponad dnem doliny. Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 1100 m n.p.m., a otwór wyjściowy na wysokości 1112 m n.p.m. Całkowita długość jaskini wynosi 560 m.
Swoją nazwę zawdzięcza panującej wewnątrz stałej, niskiej temperaturze (6 stopni w skali Celsjusza), powiewom zimnego powietrza, a także białym naciekom na ścianach do złudzenia przypominających szron. Jej szata naciekowa jest uważana za najbogatszą wśród udostępnionych do masowego zwiedzania jaskiń Tatr Polskich. Jaskinia ta jest praktycznie pojedynczym korytarzem i w skali Tatr należy do jaskiń małych. Jest to typowa jaskinia o rozwinięciu poziomym powstała na skutek przepływu wód podziemnych Potoku Kościeliskiego.
Początkowe 8 m to sztuczny korytarz, ale zaraz potem trasa biegnie obok Cmentarzyska Nacieków, a następnie Zwaliska i Białym Chodnikiem doprowadza do Wielkiej Komory długiej na 27 m, wysokiej na 10 m. Dopiero tutaj zaczynają się prawdziwe atrakcje w postaci rzeźby krasowej.
Warto uwagę zwrócić na Zasłonę – brązowa polewę na lewej ścianie zaraz za komorą. Reliktem przeszłości jest Sabałowe Jeziorko powstałe w czasach, gdy dno Doliny znajdowało się mniej więcej na tym poziomie.
Najładniejszą szatę naciekową można zobaczyć w sąsiedniej salce, która kończy Ogórek ze stalagmitami. Wyjście to Komora Wstępna, gdyż od tego miejsca zaczęto eksploracje jaskini.

Szlaki turystyczne

– czarny szlak turystyczny zaczynający się tuż powyżej polany Stare Kościeliska, przy drewnianym mostku. Zaraz za mostkiem Lodowe Źródło. Prowadząca wzdłuż Żlebu pod Wysranki trasa jest jednokierunkowa, po zwiedzeniu jaskini schodzi się innym zejściem, na wprost tzw. Skały Sowy. Dojście do jaskini – 25 min, zwiedzanie jaskini – 25 min, zejście 12 min.

 

 

Jaskinia Mylna (Polska)
Jaskinia położona w Dolinie Kościeliskiej na wysokości około 1098 m n.p.m. Jest jedną z ciekawszych jaskiń tatrzańskich, którą można zwiedzać bez przewodnika. Łączna długość korytarzy wynosi 1080 m, jednak dla turystów została udostępniona tylko 300-metrowa trasa. Jaskinia została po raz pierwszy zbadana w roku 1885 przez Jana Gwalberta Pawlikowskiego. Jest to poziomy ciąg korytarzy i niedużych komór. Korytarze tworzą liczne rozgałęzienia. Brak nacieków, z wyjątkiem mleczka wapiennego.
Jaskinia znajduje się w masywie Raptawickiej Turni, tuż ponad Polaną Pisaną. W jaskini nie ma sztucznego oświetlenia, należy więc zabrać ze sobą swoje źródło światła (latarkę lub czołówkę). W lecie temperatura w jaskini oscyluje w granicach +5°C. Zimą w części jaskini panują ujemne temperatury, co jest skutkiem wykonania sztucznego przekopu.
Uwaga: w przypadku uszkodzenia latarki istnieje możliwość pobłądzenia, w przeszłości zdarzało się to wielu turystom. Ze względu na to nie są wskazane samotne wejścia. W lipcu 1945 r. w labiryntach jej podziemnych korytarzy zabłądził i zmarł z wycieńczenia ks. J. Szydłowski, jego zwłoki znaleziono dopiero dwa lata później w odległym końcu korytarza.

Szlak turystyczny

– do jaskini i przez nią prowadzi szlak czerwony. Dojście ok. 12 min, przejście przez jaskinię ok. 30 min, zejście ok. 10 min. Trasa jest jednokierunkowa. Wyjście znajduje się w innym miejscu, skąd prowadzi ścieżka zejściowa z powrotem do Kościeliskiej Doliny, naprzeciwko Skały Pisanej.

 

««Powrót
1999-2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone
Copyright MATinternet Zakopane :: Powered by AntCms